Dietary supplements, Дієтичні добавки

Дієтичні добавки, Dietary supplements БАД з США, купити в Укр ...

1
Показати ще

Що таке БАД?

Поняття біологічна добавка для схуднення, біологічна добавка для покращення потенції, біологічна добавка для печінки, біологічна добавка для суглобів різко ввірвалися в нашу реальність – буває, що нам пропонують біологічно активні добавки, або БАД, від усього на світі! Що ж таки означає скорочення БАД, як розрізнити справді корисні добавки, кому вони можуть бути потрібні, коли і як їх вживати?

Що таке Дієтичні добавки (Dietary supplements)?

Біологічно активна добавка (скорочено БАД), або дієтична добавка – це спеціальний харчовий продукт, що споживається у невеликих визначених кількостях додатково до звичного харчового раціону людини та є концентрованим джерелом поживних речовин, вітамінів, мінералів, клітковини, білків, жирів, вуглеводів тощо. В англомовній літературі еквівалентом терміна біологічно активна добавка є визначення dietary supplement.

Біологічно активні добавки містять природні або ідентичні до природних компонентів речовини, займають проміжне місце між харчовими продуктами та ліками. Призначені для профілактики захворювань, покращення працездатності та якості життя.

Мета застосування біологічно активних добавок полягає у корекції та доповненні раціону, адже щодня нам доводиться вживати оброблену, консервовану, рафіновану їжу, із якої ми не отримуємо необхідної кількості амінокислот, вітамінів, мінералів, макро- та мікроелементів. Недостатня кількість цих корисних речовин знижує стійкість організму до різноманітних захворювань, сповільнює обмінні процеси, людина швидше старіє. Тому БАД можуть застосовувати навіть здорові люди.

Проте помилково вважати БАД панацеєю від усіх хвороб. Адже вони не лікують, а лише доповнюють основне лікування і до реєстру лікарських засобів не належать. БАД призначені для підтримання фізіологічних норм і функцій організму, тому не можуть мати чудодійних результатів. Не можна застосовувати БАД як основне лікування при таких захворюваннях, як гіпертонічна хвороба, цукровий діабет, бронхіальна астма, інших складних недугах, а тільки як доповнення до основної терапії за рекомендацією лікаря.

Звертайте увагу на назви компонентів, якщо ви вживаєте декілька БАД. У складі різних БАД компоненти можуть повторюватися, отож надходитимуть в організм у надлишку.

Види біологічно активних добавок

Відповідно до технологічного процесу, у результаті якого отримують біологічно активну добавку, виділяють:

Відповідно до функціональної ролі та впливу біологічно активної добавки виділяють:

Нутріцевтики – це додаткові джерела поживних речовин (нутрієнтів), наприклад, вітамінів, незамінних амінокислот.

Парафармацевтики – речовини, що виконують адаптогенні функції, забезпечують профілактику патогенних станів та використовуються як засіб допоміжної терапії для регулювання функціональної активності органів і систем організму людини у фізіологічних межах. До парафармацевтиків належать біофлавоноїди, органічні кислоти, глікозиди, біогенні аміни, регулярні олігопептиди, полісахариди чи олігосахариди та ін.

Еубіотики, пробіотики – це живі мікроорганізми, що є представниками нормальної мікрофлори шлунково-кишкового тракту людини, найчастіше це біфідо- і лактобактерії, які позитивно впливають на здоров’я та імунітет людини.

У літературі можна зустріти синонімічні й інші терміни, що використовуються у темі здоров’я, харчування, здорового способу життя та безпеки харчових продуктів, а саме:

Дієтична добавка (англ. Dietary Supplement) – це вітамінні, вітамінно-мінеральні або трав'яні добавки (окремо та/або в поєднанні) у формі пігулок, таблеток, порошків, що приймаються разом із їжею або додаються до їжі в межах фізіологічних норм для додаткового, порівняно зі звичайним харчуванням, вживання цих речовин; дієтичні добавки також можуть містити протеїн, вуглеводи, амінокислоти, їстівні масла та екстракти рослинних і тваринних матеріалів, що вважаються необхідними або корисними для харчування та загального здоров'я людини (Закон України від 06.09.2005 № 2809-IV «Про якість та безпеку харчових продуктів та продовольчої сировини»).

Біологічно активна харчова добавка – це те саме, що й дієтичні добавки. Цей термін є трохи застарілим, проте його використовують в юридичній площині при реєстрації до продажу.

Функціональний харчовий продукт – харчовий продукт, який містить як компонент лікарські засоби та/або пропонується для профілактики або пом'якшення перебігу хвороби людини. (Закон України від 06.09.2005 № 2809-IV «Про якість та безпеку харчових продуктів та продовольчої сировини»).

Харчові продукти для спеціального дієтичного споживання (використання) – харчові продукти, які спеціально перероблені або розроблені для задоволення конкретних дієтичних потреб, що існують через конкретний фізичний чи фізіологічний стан людини та/або специфічну хворобу або розлад, і які реалізуються як такі, включно продукти дитячого харчування, харчування для спортсменів та осіб похилого віку (Закон України від 06.09.2005 № 2809-IV «Про якість та безпеку харчових продуктів та продовольчої сировини»). До 2005 р. застосовувалася назва спеціальні харчові продукти, що є синонімом Харчові продукти для спеціального дієтичного споживання.

Харчова добавка – будь-яка речовина, яка зазвичай не вважається харчовим продуктом або його складником, але додається до харчового продукту з технологічною метою в процесі виробництва та яка у результаті стає невід'ємною частиною продукту (Закон України від 06.09.2005 № 2809-IV «Про якість та безпеку харчових продуктів та продовольчої сировини»). Харчові добавки нам добре відомі своїми позначеннями, кодами, наприклад, Е121 чи Е123.

Стандартизовані біологічно активні добавки

Стандартизовані добавки мають визначені задекларовані кількості діючих компонентів. Виробництво добавок здійснюється на підприємствах харчової, фармацевтичної та біотехнологічної промисловості. Біологічно активні добавки підлягають обов'язковій санітарно-епідеміологічній експертизі (сертифікації). Під час експертизи перевіряється склад, діючі речовини, рецептура, показники якості та безпеки продукту, сфера застосування, рекомендації стосовно вживання, протипокази, матеріали токсико-гігієнічної та біологічної оцінки.

Купувати БАД краще в аптеці – тут вони мають усі необхідні документи та зберігаються у належних умовах.

Біологічні добавки для жінок

Біологічні добавки для жінок молодшого віку

Жінки фізіологічно щомісячно втрачають певну кількість заліза, що є важливим мікроелементом. При низькому вмісті заліза в організмі жінки настає стан анемії (малокрів’я), що може бути виявлений загальним аналізом крові (ЗАК), із пальця. У разі анемії порушуються всі процеси роботи організму, бо до клітин не надходить достатня кількість кисню, який переноситься у нашому тілі завдяки молекулі заліза у складі червоних кров’яних тілець – еритроцитів. Тому при ознаках дефіциту заліза для жінок молодшого віку важливим є вживання препаратів заліза.

Для того, щоби залізо добре засвоювалося, необхідна присутність вітаміну С та відсутність розладів травлення. До речі, препарати, що приймають для полегшення печії, можуть порушувати засвоєння заліза організмом.

Ознаки анемії в жінок можуть бути також викликані дефіцитом (недостатньою кількістю) вітаміну В6 (піридоксину), вітаміну В9 (фолієвої кислоти) та вітаміну В12 (ціанокобаламіну), особливо на фоні тривалих розладів роботи кишківника. Для запобігання розвитку дефіцитних станів лікар може призначити вітамінні препарати, що містять вітаміни групи В, а також пробіотики, що нормалізують мікрофлору кишківника.

Останнім часом досить популярним став біотин, так званий вітамін краси. Адже вітамін Н (В7, біотин) забезпечує красу, здоров’я і гарний стан волосся та шкіри.

Біологічні добавки для вагітних жінок

Вагітним жінкам необхідно вживати багато овочів, зелені та фруктів. Проте для забезпечення нормального розвитку нервової системи дитини, починаючи ще на стадії планування вагітності, лікарі призначають вживання фолієвої кислоти (вітаміну В9).

Біологічні добавки для жінок старшого віку

У період, що передує менопаузі, як і під час менопаузи, для зменшення неприємних вегето-судинних проявів («приливів») практикують призначення препаратів, що містять фітоестрогени. Фітоестрогени, що за своєю хімічною будовою подібні до естрадіолу (найбільш активного жіночого статевого гормону), можуть чинити як естрогенну дію, так і, навпаки, зменшувати концентрацію та послаблювати дію власних жіночих статевих гормонів. Загалом результати досліджень стосовно дії фітоестрогенів на організм є досить суперечливими та потребують подальшого вивчення. Відоме широке застосування цих речовин і в складі косметичних засобів для жінок старшого віку.

Препарати кальцію та вітамін Д рекомендовані для профілактики остеопорозу (зменшення щільності кісткової тканини та, відповідно, збільшення крихкості, ламкості кісток). Про профілактику остеопорозу та біль в суглобах читайте у нашій статті.

Омега-3 ненасичені жирні кислоти – ейкозапентаєнова кислота (EPA) та докозагексаєнова кислота (DHA) – у великих кількостях містяться в рибі та морепродуктах. Відома також альфа- ліноленова кислота (ALA) рослинного походження, що міститься, наприклад, у лляному насінні та олії. Омега-3 ненасичені жирні кислоти потрібні для доброго стану, еластичності стінок судин, для зниження хронічного запального процесу, виділення організмом протизапальних речовин. При недостатньому споживанні рибних продуктів лікарі можуть рекомендувати препарати омега-3 жирних кислот.

Хондропротектори (або біологічні добавки для суглобів) переважно містять хондроїтин сульфат (ХС) та глюкозаміноглікан (ГГ), гідролізований глікоген. Завдання хондропротекторів – захистити суглоби, запобігти їх передчасному руйнуванню, старінню, зберегти функціональну рухливість суглобів. Компоненти хондропротекторів – речовини природного походження – містяться у хрящах, холодці (розварений колаген утворює желатин), а також у морепродуктах. Відповідно, наприклад, біологічно активна добавка з акулячим хрящем має натуральне походження. Глюкозаміноглікан і хондроїтин сульфат – це поживні речовини для хондроцитів та будівельний матеріал для гіалуронової кислоти, що утворює гелеподібну структуру і є важливим «амортизаційним» компонентом внутрішньосуглобової рідини, а також, наприклад, шкіри. У косметичних препаратах від зморшок часто міститься гіалуронова кислота, проте нею також не варто зловживати!